Az ergonómia története II. A kibontakozás


Az ülés a lehető legegészségtelenebb pozíció az emberi test számára, amely az evolúció során a felegyenesedett, dinamikus mozgás és a fekvő helyzetben történő pihenés követelményei szerint alakult ki.

Az irodai munkavégzés elterjedésével a legtöbb munkavállaló ebben a testhelyzetben kénytelen a nap nagy részét eltölteni, ami hosszútávú egészségkárosodást eredményezhet. Azonban a tudatosan beépített, mozgással töltött szünetekkel és a helyes testtartásban végzett ülő munkával minimálisra csökkenthetjük a kockázatokat. A helyes testtartásban történő ülés elengedhetetlen feltétele a megfelelően beállítható ergonomikus szék.

Cikksorozatunkban szeretnénk bemutatni azokat az ergonómiai és munkaügyi szempontokat, amelyek mentén a különböző testméretekkel és esetlegesen már meglévő gerincproblémákkal rendelkező felhasználók számára kifejlesztjük az optimális testhelyzetet biztosító irodaszéket.

_____________________

Az ergonómia mint tudomány 1960 előtti fejlődését legutóbbi cikkünkben áttekintve megállapíthattuk, hogy a műszaki berendezések kezeléstechnikája állt akkor e tudomány figyelme középpontjában, különös tekintettel az antropometriára.  A szakági deklarációk ennél jóval összetettebb kutatási-fejlesztési szándékokról tanúskodtak, a tényleges kutatómunkát azonban egyideig magával ragadta e szűkebb tematika ismerethalmozásának sodró lehetősége. Hiszen az is érezhető volt, hogy a továbblépéshez is fontos a szóbanforgó ismeretek addigi hátramaradását ledolgozni, vagyis hogy a munka-vonatkozású antropometria dolgában a tudásbővítésnek olyanféle nélkülözhetetlen megalapozási szerepe van, mint a partitúralejegyzési képesség és a „száraz” összhangzattan elsajátításának a zenekomponálás és a zenekari előadás szempontjából. Nagyjából tudták tehát 1950 körül is, hogy az ergonómiai tematika merrefelé fog bővülni előbb-utóbb,  és hogy a kialakuló tematikus ágak koordinációja maga is a kutatások és fejlesztések tárgya lesz. De előbb még végére akartak járni a világháborús műszaki újítások és tapasztalások tudományos megemésztésének, az azokból adódó inspiratív, impulzív tudásbővülés szisztematikus rendezésének, most már a békés gazdasági szféra és a közlekedés javára hasznosítva azokat. Kétségtelen ugyan, hogy a hidegháborús körülmények között az ergonómiai tanulsággyűjtési és kreativitási hozadék jelentős része a megújuló hadiiparba „forgott vissza”, ám aztán a haditechnikai innováció is mindinkább átadott ergonómiai értékeiből a békés munkahelyek számára.

Az 1960-as évek folyamán megszaporultak, teret hódítottak azok a tudományos-ergonómiai vizsgálódások, amelyek a munkavégzési környezet emberbarát és a munkaeredményesség tekintetében is előnyös javításának lehetőségeire irányulnak. Ekkor igen sok szempontot kezdtek feltérképezni, amelyek kölcsönhatási rendszert alkotva mind résztvesznek a munkakörnyezeti jó vagy rossz folyamatok alakulásában. Következésképp kezdett az ergonómiában meghonosodni a rendszerszemlélet, amely az antropometrikus ismeret-hasznosítást éppúgy alárendelően foglalta már magába, mint a munkaszervezési vagy az építési-alakzati kérdéseket.

A ’60-as évekbeli ergonómiai kutatómunkának is megvolt a maga előérzete. Érzékelték, hogy előbb-utóbb az ergonómia illetékességi területe ki fog terjeszkedni a termelői és hivatali munkarendszereken túlra – oktatás, közéleti rendezvények, szabadidős tevékenységek – , amint ez a kiterjeszkedés a ’70-es/’80-as évek során be is következett. Elsődlegesen azonban mindmáig a munkarendszeri ergonómia adja át maradandó eredményeit a többi területnek és nem megfordítva.

___________________

A „SmartSeat” márkanév alatt a gerincoszlopot a lehető legkevésbé terhelő, optimális emésztési és keringési folyamatokat az egészséges testtartás révén lehetővé tevő irodaszék fejlesztését tűztük ki célul. Az egyedi mechanikai megoldásnak köszönhetően statikus, de minden irányba fokozatmentesen állítható, (gerincproblémával küzdőknél előre is) dönthető ülőlappal rendelkező, ergonomikus irodaszékünk a Széchenyi 2020 Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretén belül „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú VEKOP-2.1.7-15-2016-00145 számú projekt keretében, az EU és Magyarország Kormánya támogatásával valósul meg.

További információ:
SmartSeat – az irodai okos szék
SmartSeat – Smart office chair
SmartSeat – Intelligenter Bürostuhl


Ezt a tartalmat támogatott formában helyeztük el. A Szerkesztőség.hu tartalom kihelyezéséről és a tartalomszolgáltatásról bővebben itt:
Támogatott tartalom